Terminologia trenerska

Data: 19.10.2018
Fot. Michał Kuczyński

W triathlonie, zarówno trenerzy jak i zawodnicy posługują się różnymi zwrotami, które mogę być niezrozumiałe dla szerszego grona. W zapisach treningów można znaleźć skróty oraz wyrażenia odnoszące się do konkretnych zadań, ćwiczeń, sposobu ich wykonania lub potrzebnych przyborów. Na początku mogą być trudne do rozszyfrowania, jednak są dość intuicyjne i szybko się je zapamiętuje. Poniżej zamieszczam listę przydatnych skrótów oraz opis najważniejszych pojęć:

Ważnym dodatkiem do powyżej tabeli są pojęcia związane z techniką, a konkretnie z częstotliwością i długością ruchów. W poszczególnych dyscyplinach wiąże się to z kadencją (ilością obr/min) na rowerze, rytmem w bieganiu (odpowiednim doborem długości kroku biegowego i częstotliwości) czy ilością/długością cykli w pływaniu. W praktyce, stosuje się ćwiczenia np. przebieżki w bieganiu, zmienna kadencja w interwałach na rowerze (np. 2 min kad 60/2 min kad 90 obr/min) czy zadania z liczeniem cykli w pływaniu (w kraulu na piersiach jeden cykl to ruch prawą i lewą ręką).

Zadania wydolnościowe

Zapis powinien określać ilość powtórzeń oraz serii (jeżeli jest ich więcej niż jedna), intensywność ich wykonania oraz czas przerwy pomiędzy nimi. Poniższy zapis jest przykładowym zadaniem z treningu pływackiego:

10 x 200 m kr z3 + 20″

Jest to skrócony zapis zadania polegającego na wykonaniu dziesięciu dwusetek płynąc kraulem na piersiach w tempie odpowiadającym intensywności z3 (odnośnik do wyznaczania zakresów). Po każdym przepłyniętym odcinku przerwa trwa 20 sekund.

Zadania techniczne

Zapis powinien określać ilość powtórzeń/serii, czas przerwy pomiędzy nimi sposób wykonania ćwiczenia oraz potrzebny przybór. Poniższy zapis przedstawia przykładowe zadanie techniczne:

4 x 100 m ćw. (↑ 616 ↓ kr) + płetwy + 10″

Przykład pokazuje zapis zadania polegającego na przepłynięciu czterech setek w płetwach wykonując przekładankę 616 w jedną stronę pływalni i wracając kraulem na piersiach w drugą.

a

Parametry subiektywne

Technologia w sporcie postępuję szybciej niż kiedykolwiek zapewniając łatwiejszy dostęp do coraz bardziej szczegółowych danych dotyczących treningu, procesów odnowy biologicznej, czy wysokich osiągnięć sportowych. W natłoku takich mierzalnych informacji łatwo zapomnieć o jednych z ważniejszych parametrów treningowych, których nie oszacuje żadne urządzenie sportowe. Takich danych może dostarczyć odpowiedź na dwa proste pytania: „Jakie masz samopoczucie” i „Jak mocno odczuwasz wysiłek”.

Oba pytania są o tyle ważne, że odnosząc je do parametrów treningowych dotyczących wykonanej pracy można ustalić jak organizm reaguje na zadane obciążenia. Dzięki aplikacji TrainingPeaks w prostu sposób można określić samopoczucia oraz stopień odczuwanego zmęczenia (ang. Perceived Exertion).

Odpowiedź na te dwa pytania może dostarczyć wartościowych informacji. Na przykład: po wykonaniu treningu o dużej objętości poziom odczuwanego wysiłku można ocenić na „3”, wskazując, że intensywność treningu nie była zbyt mocna. Jeżeli samopoczucie dotyczące takiego treningu oceni się jako „słabe” to jest to jedna ze wskazówek zwracająca uwagi na odpowiedni wypoczynek i regeneracje.

Z drugiej strony po wykonaniu wymagającego treningu lub wyścigu wysiłek można ocenić na 9 a samopoczucie na „mocne”, co oznacza że obciążenie jest odpowiednio dobrane.

Sprzęt treningowy

Ćwiczenia techniczne??

[przygotowaniu]

Referencje:
H. Młokosiewicz Gimnastyka – skróty, określenia
https://www.trainingpeaks.com/blog/trainingpeaks-announces-subjective-feedback-feature/
Swim Smooth The complete coaching system fo swimmers and triathletes Paul Newsome Adam Young
Guzman – drill book
Gerard Mach – Sprints and Hurdles
Michael Hellawell – CSPC Running Drills University of Bradford