Leeds Triathlon Centre

Organizacja pracy trenerów w Leeds Triathlon Centre oraz prowadzone przez nich treningi i ośrodki są dla mnie wyznacznikiem najwyższej kultury pracy i klasy sportowej, co potwierdzają ich wyniki z zawodów rangi Światowej i Igrzysk Olimpijskich. Poniżej kilka wniosków z moich wizyt w Leeds.

W Wielkiej Brytanii trener triathlonu jest zawodem regulowanym przez Brytyjską Federację Triathlonu, co oznacza, że należy uzyskać określone kwalifikacje przed podjęciem pracy w zawodzie. Oznacza to również, że federacja daje duże wsparcie osobom zrzeszonym: organizuje kursy doszkalających, tworzy ścieżki doskonalenia zawodowego, przygotowuje materiały szkoleniowe i bazę danych online, zapewnia ubezpieczenie zawodowe w ramach składki itp. Trenerzy mają możliwość zatrudnienia między innymi w regionalnych akademiach, kadrach narodowych, czy klubach sportowych w różnych formach i na różnych poziomach, od etatów po „pracę na godziny”, mogą również prowadzić własną działalność gospodarczą. Powyższe fakty przekonały mnie do zapisania się na jeden z kursów, a później do uzyskania najwyższych kwalifikacji trenerskich. Uzyskanie ich zajęło mi ponad 5 lat. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

https://www.britishtriathlon.org/coaching

Na zakończenie ostatniego kursu trenerskiego (British Triathlon Level 3 coach) miałem możliwość skorzystania z polecenia jednej z osób prowadzących kurs i spotkania się z jednym z trenerów zatrudnianych przez Brytyjska Federacje Triathlonu. Zdecydowałem, że skoro kursy odbywają się w Loughborough zostanę dłużej i wybiorę się do Leeds, porozmawiać z jednym z trenerów braci Brownlee – Malcolmem Brownem. Postać o tyle interesująca, że wraz z Jackiem Maitlandem stworzyli warunki do rozwoju dla triathlonistów na każdym poziomie, przygotowując w tym samym czasie wielu uczestników pucharów świata i igrzysk olimpijskich. Statystycznie, posiadają najwięcej medali olimpijskich zdobytych w triathlonie przypadających na pojedynczy ośrodek sportowy na świecie, więc bardzo mnie interesowało jak wygląda organizacja ośrodka triathlonowego w mieście, które dużo nie różni się od Wrocławia 🙂

Przejrzysta ścieżka rozwoju

Obejmuje każdy poziom rozwoju sportowego, od szkółek doskonalących umiejętności triathlonowe (ang. Skill Schools) przez identyfikację talentów do podstaw programów kadr narodowych. Dla mnie najciekawszym elementem jest program identyfikacji talentów, a w szczególności tabele punktowe dla młodzieży od 12 do 18 roku życia. Na ich podstawie Brytyjczycy ustalili próg naboru do regionalnych akademii (w Polsce odpowiednikiem są kadry wojewódzkie) na poziomie 300 pkt. Obecnie na stronie britishtriathlon.org dostępny jest kalkulator tych punktów, więc tabele punktowe umieszczam w klinku poniżej:

Tabele Punktowe

Więcej o samej podstawie programowej można przeczytać na stronie britishtriathlon.org lub w broszurze.

Organizacja Leeds Triathlon Centre

Ośrodek jest skierowany dla studentów Leeds Beckett University, University of Leeds oraz jednocześnie członków Brytyjskiej Federacji Triathlonu. Posiada zarówno grupy studenckie jak i grupy dla zawodników kadry narodowej. O samym ośrodku można przeczytać na ich stronie leedstriathloncentre.co.uk lub odwiedzić ich na miejscu, chociaż nie zawsze jest taka możliwość. Treningi zlokalizowane są w wielu miejscach w Leeds, nie tylko na obiektach Uniwersyteckich, ale również miejskich (np. w parkach czy na Basenie 50 m John Charles Centre for Sports), a jak sami trenerzy mówią stawiają w bardzo dużej mierze na umiejętność samoorganizacji czasu przez podopiecznych. Ramówka godzinowa treningów przygotowywana jest dla każdego kadrowicza osobno raz na miesiąc po rozmowie z trenerem wiodącym, a za szczegóły poszczególnych jednostek są odpowiedzialni trenerzy którzy je prowadzą. Głównym założeniem ośrodka jest stworzenie możliwie jak najlepszych warunków do rozwoju na miejscu, a więc w Leeds